Rüyada “ Aile ” Görmek

Aile
Rüyayı gören kişinin ailesiyle ve aile bireyleriyle olan ilişkileri ve onlara yönelik duyguları da, yorumları bambaşka niteliklere sürükler.

En temel güvenlik ve aidiyet duygusunun simgesi olan aile, rüyada değişik yönlerde ve biçimlerde sık sık karşımıza çıkar; aile bireyleri de farklı roller üstlenir. Genel kavram olarak sıcaklık, sığınma ve korunma ihtiyacımızı dile getiren aile rüyaları, bireylere ve durumlara bağlı olarak değişik anlamlar içerebilir. Rüyayı gören kişinin ailesiyle ve aile bireyleriyle olan ilişkileri ve onlara yönelik duyguları da, yorumları bambaşka niteliklere büründürebilir. Rüyada anne ve babayı birlikte görmek, düzen ve disiplinle ilişkili değerlendirilir. Bu disiplin ve otoriteye karşı duygularımız, rüyanın bize hissettirdiklerine paraleldir. Çok sık rastlanan bir rüya, anne ya da babayı öldürmektir ki, gören kişilerde şok duygusu yaratır. Oysa, bu son derece sağlıklı bir rüyadır ve bağımsızlık isteğini, kendi ayakları üzerinde durma arzusunu simgeler. Aile bireylerinden birini zor durumda, acı çekerken görmek, o kişiyle ilgili endişelere kapıldığımızı gösterir. Anne ve babadan dayak yediğini görmek, olgunlaşmanın ve yetkinleşmenin ifadesidir.

♦ Amca, dayı: Tıpkı teyze ve hala gibi, sizin onlar hakkındaki duygu ve düşüncelerinizin çağrıştırdığı değerler uzantısında birer rol delilidirler.

♦ Anne: Genel olarak sıcak duyguları, kendini adamayı, korumayı ve beslenmeyi simgeleyen anne figürü, erkek çocuk için, olgun kadınlara duyulan hayranlık ve sevgiyi; kız çocuk içinse, bilgi, deneyim ve sosyal ilişkilerde denge unsurunu vurgular.

♦ Baba: Erkek çocuğun rüyasında, örnek alınacak model olarak belirirken, kız çocuğun rüyasında, dış dünyayla kurulacak ilişkilerin simgesidir. Genel ola raksa baba, otorite, fiziksel güç ve koruyuculuk gibi nitelikleri temsil eder.

♦ Büyük anne : büyük baba: Geleneksel değerleri, onlarla ilgili sizin kendi hissettikleriniz ve yaşlılıkla bağlantılı duygularınızı vurgularlar.

♦ Erkek çocuk: Bir annenin oğluyla ilgili rüya çağrışımları umut, beklenti ve sahip olunan potansiyelleri belirtirken, bir baba için, gerçekleşmiş hayallerdir.

♦ Erkek kardeş: Bir erkeğin rüyalarında ağabey, deneyim ve otoriteyi, küçük erkek kardeşse, narinliği ve çocuksuluğu simgeler. Bir kadının rüyasında küçük erkek kardeş, rekabet duygusunun anlatımı olurken, ağabey, dış dünyaya uyum sağlama yeteneğini ve yaşamdan tat almayı vurgular.

♦ Eşler: Bir erkeğin karısını görmesi, onun duygusal ve cinsel ihtiyaçlarını, sahip çıkma duygusunu simgelerken, bir kadının rüyasında kocasını görmesi, onun cinselliğe yaklaşımıyla, yakınlık ve sıcaklık isteğiyle, bazen de babasıyla olan ilişkileriyle bağlantılıdır.

♦ Kız çocuk: Bir kadının rüyasında kızını görmesi, bazen rekabet ve kıskançlık duygularını içermekle birlikte, olumlu anlamlara sahiptir ve destek almak demektir. Bir erkeğin rüyasın­daysa kendi kızı, zayıflıklarından ve yetersizliklerinden duyduğu korkuyla bağlantılıdır.

♦ Kız kardeş: Bir erkeğin rüyasında abla, yargılayan, ama koruyucu bir figür olarak belirirken, bir kadının rüyasında yetenek ve kapasiteyi simgeler. Küçük kız kardeş, bir erkeğin rüyasında, kendisinin zayıf ve naif noktalarının temsilcisidir. Bir kadın içinse küçük kız kardeş, rekabet ve yarış anlamına gelir.

♦ Teyze, hala: Yaşam deneyimleri ve yaşamdaki başarı ya da başarısızlıklarıyla, teyze ve halalarımız bizim için bir diğer “rol modeli”dir. Burada, doğru yorum için kendi teyze ve halalarınızın sizde nasıl duygular uyandırdığını, onlar hakkında ne düşündüğünüzü anımsa malısınız. Bu her neyse, teyze ve halanız da sizin için o değerleri ve o modeli simgelemektedir.

Bir isim ’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Üye olmadan yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Yapılan yorumlar

  1. murat dedi ki:

    En iyi rüya tabirleri diniruyatabirleri.com.tr de ilginiz için çok teşekkür ederim.