Rüyalar Hakkında

Rüya tabiri günümüzde de bir çok yorumcusu olduğu gibi asıl rüyayı tabir edenlerin Kuranı kerimde de yer aldığı gibi Rüya ilmi yönünden gelişmiş zatların yaptığı rüya yorumları gerçek ve dinimize uygun yapılan yorumlardır.Bildiğiniz üzere rüyalar 3 kısıma ayrılır;

1-) Rahmani Rüya

2-) Şeytani Rüya

3-)Gerçek olmayan Rüya

* Rahmani rüyalar: Allah tarafından kullarına müjde olarak gösterilen bir rüyadır ki, Salih ve doğru rüyadır. Bu rüya Rahmanidir, Allah tarafındandır.

Rahmani rüyaya örnek verecek olursak Hz Yusuf’un rüyası rahmani bir rüyadır çünkü Hz Yusuf rüyasında peygamberlikle müjdelendiği rüyadır. Rüyada bebek görmek ne demektir.

* Şeytani rüyalar: Şeytan tarafından bir kişiyi korkutmak için meydana gelen, görülen rüyadır. Şeytanı rüyalar, yalan rüyalardır. Şeytani rüya da kişinin  rüyasında şeytan tarafından ehvam ve vesveseler beslenerek gördüğü yanıltıcı rüyalardır. Rüyada yılan görmek neye yorumlanır islami anlamı nedir.

* Kişinin özellikle kendisinin bilinç altı kuruntularla meydana getirdiği rüyalardır ki: kişi gündüzleri kendi kafasında kurduğu kuruntuları, hadise ve olayları, gece rüyasında aynen görmesi demektir. Yani, şeytan tarafından kişiyi korkutmak için meydana gelen, gösterilen bu gibi rüyalar ve kişinin kendisi tarafından şu­ur altı kuruntularla meydana getirdiği rüyalar, yalan ve gerçek dışı rüyalardır. Bu rüyalar dikkate alınmaz.

Kötü Rüya Gördüğümüzde ne Yapmalıyız

KÖTÜ BİR RÛYÂ GÖREN

 1. Kötü (korkulu), rüya gören kimse ise, gördüğü bu hoşlanılmayan ve hoşlanmadığı rüyanın hayra dönmesi için Cenab-ı Allah’a sığınmalı ve O’na dua edip yalvar malıdır.
 2. Gördüğü bu kötü rüyanın şerrinden (zararından) ve şeytanın şerrinden Allah’a sığınmak ve üç defa “Euzü billahimineşşey- tanirracîm” duâsını okumalıdır. Yani:

“Allah’ım! gördüğüm bu korkunç rüyanın şerrinden ve senin ilahı rahmetinden kovulmuş şeytanın şerrinden sana sığınırım” demektir.

 1. Bu kimse, gördüğü karışık rüyanın etkisiyle korku içinde titreyerek uyandığı zaman, “üç defa sol tarafına” hafif bir sesle tükürür gibi “tuh tuh” demelidir. Ve rüyâyı gördüğü zaman­ki yatıyor olduğu yanından diğer yanına dönmelidir. Böyle yaptığı zaman sakinleşecektir.
 2. Bu kimse, gördüğü bu tür korkulu rüyayı hiç bir kimseye anlatmaz ve kesinlikle anlatmamalıdır. İşte o zaman, yani bu şekilde hareket ederse, görmüş olduğu bu korkulu rüyanın şerrinden ve zararından kurtulmuş ve korunmuş olur.

Yani, Bu tür karışık ve korkulu rüyaları gören kimse, anlatmaya çalıştığım bu şartlara ve ölçülere, bu gerçeklere uyarsa, görmüş olduğu bu korkulu rüyalardan hiç bir zarar görmez. Çünkü, yorumlanmayan rüyalar gerçekleşmez. Hiç bir yere bulaşmadan olduğu gibi zararsız kalır. Ve böylece kişi, görmüş olduğu rüyanın zararından korunmuş ve neticede kurtulmuş olur demektir.

Sevgili Peygamberimiz (A.S), Hadis-i Şeriflerinde:

” Şeytan sizden biriyle rüyasında oynarsa, karışık ve korkulu şeyler gösterirse, gördüğü bu tür rüyaları insanlara anlatmasın.”

“Anlatılmayan rüyalar, kuşun ayağına bağlanmış bir şey (taş) gibidir. Anlatılıp tabir ettirilmez (yorumlatılmazsa) öylece olduğu gibi kalır. Anlatılır, yorumlattırılırsa başına düşer” buyurmuştur.

Evet Ey Dost! Bu ölçüyü unutma ve dostlarına da söyle. “Kötü ve korkulu rüyalardan ve onların zararından kurtuluş çaresi, onu kimseye söylememek ve yorumlatmamaktır” Böyle bir rüya görürsen unut gitsin.

ÜMMÜL’ FADL’IN RÛYÂSINDAN KORKMASI VE HZ. PEYGAMBERİN ONU HAYRA YORUMU

Sağlıklı düşünebilen insanlar için rüyâ, önemli bir olaydır. Çünkü, rüyâ var ki, mutluluk haberini insana önceden getirir. Rüyâ var ki, bir uyarı haberini insana önceden fısıldamak süre­tiyle uyarı getirir. Bazı sevindirici rüyâlardan örnekler verebili­riz. Hz. Peygamberin (A.S.) torunu Hz. Hasan’ın doğumundan evvel görülen rüyâ bir mutluluk haberini getirmişti.

Bir gün, peygamberimizin amcası Hz. Abbas’ın hanımı Üm­mül’Fadl, Hz. Peygamber Efendimize gelerek heyecan ve endi­şe içinde şöyle dedi:

“ Ey Allah’ın Resulü! Bugün korkunç bir rüyâ gördüm.” Hz. Peygamber Aleyhisselâm:

Gördüğün rüyâ hayırdır, bir hayır gördün” buyurdu.

ÜmmülFadl, titreye titreye anlatmaya başladı:

“ Ey Allah’ın Resulü! Mübarek vücûdunuzdan bir parça ke­silmiş ve benim kucağıma bırakılmıştı.”

Hz. Peygamber (A.S) tebessüm buyurarak:

Hayrı müjdeleyen bir rüyâ görmüşsün. Kızım Fatıma bir oğlan çocuğu dünyaya getirecek. Sen de onu kucağına alacak süt emzireceksin” diyerek tabir buyurdular.

Rüyâ, sevgili Peygamberimizin yorumladığı gibi gerçekleş­ti. Hz. Fatıma vâlidemiz oğlu Hz. Hasan’ı (R.A.) dünyaya getirdi. ÜmmülFadl, Hz. Hasan’ı (R.A.) kucağına aldı ve kendi çocuğu ile birlikte Hz. Hasan’a da süt emzirdi. ÜmmülFadl, Hz. Abbasın hanımı olması dolayısı ile Hz. peygamberin yengesi oluyordu. Çünkü amcası Abbas ın hanımı idi.

RÜYALARINIZI İNTERNET SİTEMİZİN İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEN YAZARAK ONLİNE RÜYA ALİMLERİNİN ESERLERİNDEN ARAŞTIRMA YAPARAK YORUMLANICAKTIR.  ( Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz)

Üye olmadan yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Yapılan yorumlar

 1. Döndü dedi ki:

  Erkek kardeşimle çok kötü kavga ettik ve silahla öldürdüm

  1. admin dedi ki:

   Rüyada Kardeşini öldürdüğünü görmek aile içinde maddi ve manevi rahatsızlıklar olacağına yorumlanır.

 2. rüyacı dedi ki:

  rüyamda daha önceleri ve hala gittiğim bir parkta etrafımda köpekler vardı fakat bana karşı bir saldırgan tavırda değildiler ve gökyüzüne baktığımda 3 uçak ve onların yanında bir füze veya roket gibi bir şey yere doğru düşüyordu 4 ü de birlikte ve sonra bir patlama oldu atom bombası misali bir bulut çıktı öleceğimi sandım besmele çektim fakat bize kadar ulaşmadı bombanın etkisi sonra köpeklerden birinin enseme dokunmasıyla uyandım uyandıktan sonra bir süre gözümü açamadım gerçek mi diye.

 3. merve yücesoy dedi ki:

  ben bir deniz kenarındayım sonra denize giriyorum denizin içinde bir aslan var aslanla birlikte yüzüyorum akşam olmak üzere güneş batmak üzere bakıyorum iki tane güneş var bu rüyamın tabirini çok merak ediyorum allah razı olsun.

  1. admin dedi ki:

   Rüyanız hayır olsun Merve hanım rüyada deniz görmek; rüya sahibinin üzerindeki sıkıntı ve üzüntülerinin geçeceğine ve denizin verdiği huzuru ve sakinliğe kavuşacağına işaret eder.Rüyada deniz görmek maddi ve manevi sıkıntılardan kurtulacağımıza işaret ederken rüyada görülen aslan ise Bütün kültürlerde gücün ve soylu duyguların, cesaretin simgesi olan aslanın, rüyalarda koruyucu bir figürü, muhtemelen anne ya da babayı temsil ettiği düşünülür. Eğer rüyayı gören kişi aslanla dövüşü yorsa ve yenik düşmemişse,bu, başarılı bir gelişmenin habercisi ya da işaretçisi sayılır.

 4. Şeyma dedi ki:

  Evin içinde salonda koltuğun üstünde 4,5 ay önce vefat eden annemin tabutunu gördüm aşağı indim askerden gelen abim’i karşıladım asansör bozuk diye birinci kata gittim abim’le merdivenlerin üzerinde annemin tabutu vardı orada tabutun kapağı açıldı annem kefenli bir şekilde gözleri kapalıydı kefenli bir şekilde mekik çeker gibi kalkıp kalkıp uzandın sert bir şekilde ve sonra inlemeye başladı ve ben gözlerimi açıp uyandım o sırada

  1. admin dedi ki:

   Rüyanız hayır olsun Şeyma hanım abiniz ve tüm asker kardeşlerimizin hayırlı teskereler almasını yüce mevladan diliyoruz rüyada ölmüş bir yakınınızı görmeniz, hayırlı kısmetlere, güzel dostluklara, maddi bolluğa işaret eden hayırlı bir rüyadır. Aynı zaman da bu rüya olması imkansız olan bir işin hayırlısıyla gerçekleşeceğine uğraşların sonunu göreceğine, aile ve iş hayatında mutlu güzel günlerin yaşanacağına yorumlanır. Aynı zaman da bu rüya sıkıntı ve üzüntülerin son bulacağına geçmişte yaşanmış olan güzel günlere tekrar dönüleceğine kişini azmi sayesinde her isteğine ve arzusuna kavuşacağına yorumlanır. Rüyada tabut görmek ise sıkıntılardan, zorluklardan ve borçlardan kurtulmaya işaret eder. Aynı zamanda bol kazanç, rızk ve mülkiyet demektir.

 5. Misafir dedi ki:

  Ruyamda çöldeyim yanimdada halam var. Çölün ortasinda eski bir birakilmis ev var. biz oraya gidiyoruz. Ama ben neden oraya gitdigimi biliyorum. Icerisi cok karanlik ve cok korkunc ses geliyor ben iceridekin cin oldugunu hissediyorum. halam oraya girmem gerekdigini soyulyor. Ben iceriye girmek uzereyken icerdeki cin disariya hirsla cikiyor ve cok kotu sesi var. Beni kovalamaya basliyor.Bende kaciyorum. Halam orada oylece duruyor. Sonra ruya birden degisiyor ve ben bir anda kendimi o cinin dugununde goruyorum. Ve nasil oraya geldigimi anlayamiyorum. oradaki insanlar hic akrabam yada bildigim insanlar degildi.

  1. admin dedi ki:

   Rüyada çöl görmek yalnızlık olarak bilinir yaşayacağınız bir hadiseden yalnız kalacağınıza işaret eder. Aynı zamanda rüyada cin görmek sinsi ve tanımadığınız düşmanların bir anda ortaya çıkacağına ve bu kişilerden zarar gördükten sonra size karsı yaptıklarında haksız olduklarını anlayacaklar ve size dost olacaklarına rüyanız yorumlanır. Rüyanız hayır olsun inşallah. Sitemize yine bekleriz

 6. Mahmut dedi ki:

  Rüyamda futbol oynuyorduk ama topun havası inikti bu yüzden kötü oynuyordum birisi bana bağırıp çağırıyordu sonra kavga ettik o benim ellerimi büktü bende onun kafasına yumruk atttım kafasını tuttu orasında bi sorun varmış bende pişman oldum hemen daha sonra devam ettik yeni bi top vardı yeşil renkli ve gayet güzeldi. Uyandım

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Mahmut bey rüyanız hayır olsun rüyada futbol oynadığını görmek, rüyayı gören kişinin kazanmış olduğu zaferi ve başarısı olarak yorumlanır. Bu rüyayı gören kimseler aldığı kararları doğru hareket eden, yaptığı işlerde duygularıyla hareket etmek yerine mantığını kullanan ileriye dönük düşünen akıllı bilgili kimselerdir. Rüyada kavga ettiğini görmek ise İhtilafa düşmeye, görüş ayrılıklarına ve tartışma yapmaya, Elinde kılıç, silah gibi şeyler bulunduğu halde kavga etmek dikkat çekecek bir iş yapmaya, Bir kimseyle ağız kavgası yaptığını görmek üzüntü ve kedere yorumlanır.

 7. Ali dedi ki:

  Rüyamda engebeli bir yerde ilerliyordum yolda teröristelrden kaçmaya çalışan bir asker vardı. Etrafda karlar vardı. Ben onu kurtarıp diğer arkadaşlarının yanına götürdüm elinde silah vardı ve çatışıyorlardı. Sanırım bi teröristin öldüğünü gördüm sonra yanımıza bir birlik geldi siyah üniformalı polis oldukalrının söylediler ama aralarından birisi bunların hain oldığunu söylüyordu dağa doğru çıktılar.

  1. admin dedi ki:

   Rüyanız hayır olsun Ali bey rüyanızı birden fazla anlam içeriyor. Örneğin rüyada terörist görmek, rüyada teröristle savaştığını görmek kişinin iş hayatında ve özel hayatında düzenini bozmak isteyen, hane içinde fitne fesatlık yapmaya çalışan kötü amaçlı kişilere, teröristin öldüğünü görmek, rüya sahibinin kendisine ve ailesine zarar vermek isteyen kişilere karşı önlem almasına, kendisini maddi ve manevi anamda zarara sokmak isteyen kişilerden uzak durmasına, gördüğünüz asker ve polis ise, rüyayı gören kimsenin hanesinde sıkıntıların eksik olmayıp maddi ve manevi anlamda her konuda sıkıntı çekeceğine, hastalıkların ve kötülüklerin yanı sıra çok üzüleceği bir haber alıp hayatının daha yaşanmaz hale geleceğine, uzun bir yolculuğa çıkıp kısa süreli evinden ailesinden uzak kalacağına, pişmanlık duyacağı bir işe girip masum insanlara zarar vereceğine işaret eder.

 8. gülnihan dedi ki:

  iyi günler,

  Rüyamda ormanlık bir alanda,kurumuş dallar topluyorum.Mangal üstüne koyduğumuz tutuşturmak için kullandığımız küçük düzgün kuru odunlar.(Odunların hepsi düzgündü farklı ende ve aynı boydaydı)İleride biryerde yaşlı bir köylü kadın vardı.Toplayabileceğimi onayladı bir şekilde.

  1. Yorumcu dedi ki:

   Merhaba Gülnihan Hanım Rüyanız Hayırlı Olsun Rüyanızın Yorumu
   Rüyada kuru dal görmek peşinde olduğunuz hayal ve isteklerinizin gerçekleşmesinin zor olduğuna işaret eder. Görmüş olduğunuz rüya uyarıcı niteliğinde olup hayallerinizin ve isteklerinizin olması için daha gerçekçi olmanız gerektiğine delalet eder. Bu rüya amaçlarınızın daha ulaşılabilir olması olarak tabir edilmiştir.
   Allah yar ve yardımcınız olsun…

 9. zeynep dedi ki:

  rüyamızın yorumunu nasıl takip edebiliriz

  1. Yorumcu dedi ki:

   Rüyanızın yorumu mail olarak gönderilecektir.İyi Günler Dileriz.

 10. filiz dedi ki:

  Selamun Aleykum… Yillardir ruyamda kendimi hep lisede okulda cesitli sekillerde gordum ne zamanki nefs tasavvuf ve dini kitaplar okumaya basladim bu ruyalar kesildi. Simdi de araliklarla iri kurtcuklar goruyorum ruyalarimda. Kimi cok iri beyaz kurtcuklar oldurmek icin cabaliyorum vuruyorum zar zor oluyor ya da burnumdan elimle cikariyorum kahverengi kirk ayak gibi cekip cikarmaya basladigimda canli tamami ciktiginda kendiliginden öluyor…

  1. Yorumcu dedi ki:

   Aleykum Selam filiz hanım rüyanız hayır olsun. Rüyanızın yorumu: rüyada kurtcuk, kişinin sırtından geçinmeye çalışan, asalak ve boş işler peşinde olan birine işaret eder. Rüyada kırkayak görmek ise, kişiye karşı güler yüzlü, dost gibi görünüp fakat ayağını kaydırma peşinde olan kişilerin varlığına delalet eder. Rüyanızın genel anlamı ise, sizi seçmiş olduğunuz yoldan çevirme gayreti içersinde olan bir takım kişilerin varlığına yorulur. rüyanızda bu canlıları zor da olsa öldürmeniz yada ölmüş görmeniz, bu kişilerin size zarar veremeyeceğine, sizin de bu kişilere karşı uyanık olmanızda fayda olduğu ve dini konularda devam etmeniz gerektiğine yorumlanmıştır. Allah Yar Ve Yardımcınız Olsun.

 11. Neşe dedi ki:

  Merhaba rüyamda dişçideydim bayan bir dişçi üst dislerimden sağdan üç tanesini çekti ben diyorum ki neden çektin dişlerimi bana onların gereksiz olduğunu soyledi

 12. Neşe dedi ki:

  Merhaba rüyamda tanıdığım dişçimizin üst dislerimden üç tanesini çektigini gördüm neden çektin diye sordum onlar gereksizdi dedi rüyada yengemede aynı şekilde dişlerini cekmisler

 13. Nese dedi ki:

  Hocam ruyamda dişçideydim dişçi tanıdığımız di üst sağ taraftan üç tanesini çekti hiç acimadi neden çekti n diye sordum onlar gereksizdi dedi aynı şekilde yengemin de dişlerini cekmisler

 14. Necdet Ekinci dedi ki:

  Selamünaleyküm merhaba hocam ben rüyamda annemi gördüm (annem gerçek hayatta sağ) annem yatağında uyuyor zannettim ama seslendim uyanmadı sonra dokundum nefes almıyordu sonra hemen kalp masajı yapmaya başladım sonra ağızdan suni teneffüs yaptım sonra uyandı gözlerini açtı rüya bitti hocam