Rüyada “ Beden ” Görmek

Beden
İnsan bedeni rüyada, bireyselliğin ve egonun temsilcisidir. Ancak oldukça genel bir kavram olan bedenin rüyalarda içereceği anlamları vardır

İnsan bedeni rüyada, bireyselliğin ve egonun temsilcisidir. Ancak oldukça genel bir kavram olan bedenin rüyalarda içereceği anlamlar, bedenin bölümlerine göre çok farklı olabilir. Rüyanızda bedeninizin hangi bölümü öne çıktıysa, aşağıdaki listede onu bulup bir fikir edinebilirsiniz:

♦ Ağız: Temel yaşam fonksiyonlarını, basit fiziksel ihtiyaçların karşılanmasını ve yaşamla olan bağlılığımızı simgeler. Kimi zaman da, iletişim yeteneğimizi vurgular. (Ayrıca bakınız: Dudak)

♦Ayaklar: Yaşamdaki denge ve kararlılığın, sağduyunun simgesidir. (“Ayakları yere basmak”, “Ayaklarının üzerinde durmak” deyimlerinde olduğu gibi.) Rüyada çıplak ayakla dolaşmak, gerçeklerle yüz yüze gelmek demektir.

♦Bacaklar: Destek, motivasyon ve yaşamdaki duygusal ve fiziksel gücümüzün, dayanıklılığımızın simgesidir. Dolayısıyla rüyada bacaklarınızla ilgili izlenimleriniz, bu niteliklerinizin

♦Baş: Bedenimizin belki de en önemli bölümü olan baş, hem kişiliğimizi ve kimliğimizi vurgular, hem de düşüncelerimizi ve duygularımızı simgeler. Bu anlamda, söz gelimi düşlerde başın kesilmesi ya da kopması, kişiliğimize yönelik bir tehdit unsuruna dikkat çekebileceği gibi, bazı fikir ve davranış biçimlerimizden vazgeçmemiz gerektiği de vurguluyor olabilir.

♦Beyin: İç dünya, yaratıcılık ve zekayla ilişkilendirilir.

♦Boyun ve ense: Yaşamımızdaki zayıf noktaları olduğu kadar, “durmamız gereken sınır”ı da simgeler. (Boynumuzdan yukarıya yükselecek suyun,“boğulma sınırı” olması gibi.)

♦Burun: Sezgileri, merak duygusunu, kimi durumlarda da cinsellik unsurunu ifade eder.

♦Dişler: Kendimizi savunmanın olduğu kadar, bazen saldırganlık duygularımızın da simgesidir.

♦Dudak: Gizlilik, sessizlik, ketumluk simgesidir.

♦Eller: Kendini ifade etme becerisi, yaratıcılık ve iyileştirme gücünün simgesidir. Parmaklar duygularımıza, tırnaklar sa kendimizi korumak için kullandığımız “silah”larımıza dikkat çeker. Kirli eller, pişmanlık duyulan davranışların verdiği rahatsızlık anlamına gelir. Yumruk yapılmış el, öfke ve saldırganlık duygularımızı gösterir. El sıkışmak sa, dostluk ve başarılı iletişimi vurgular.

♦Göğüsler: Rüyada görülen kadın göğüsleri, anneliğin ve anneye sığınma özleminin ifadesidir. Bu rüyayı gören bir erkekse, cinsel istek anlamına da gelebilir.

♦Gözler: Akıl, bilgelik ve istikrarın simgesi olarak düşünülür.Aynı zamanda göz simgesi binlerce yıldır in- san toplumlarında “tılsım” olarak kabul edilmektedir ve koruyucu, olumlu anlamlara sahip olduğu düşünülür.

♦Karın, mide: Rüyanızda karın bölgesi dikkat çekici bir öneme sahipse, bastırılmış duygularınız sizi rahatsız ediyor demektir.

♦Kemikler: İç yapınızı, direncinizi ve dayanma gücünüzü simgeler. Kırık bir kemik, bu gücün de kırılması anlamına gelebilir.

♦Kollar: Sevme yeteneğinin ve yaratma ya da savunma gücünün simgesidir. Kolunun incindiğini ya da kırıldığını görmek, kişinin kendine duyduğu güveni yitirmekte olduğunu gösterir. Elinin, kolunun bağlı olduğunu görmekse, kısıtlanma ve baskı altına alınma endişesidir.

♦Omuzlar: Yaşamın getirdiği güçlüklere karşı koyma gücünü ve sahip olduğumuz direnci simgeler.

♦Saçlar: Güç ve düzenle bağlantılı bir simgedir. Rüyada saçını taradığını ya da kestirdiğini görmek, yaşamına yeni bir düzen getirme isteğini ifade eder.

♦Sırt: Güç ve dayanıklılığın simgesi olduğu gibi, fiziksel anlamda kendine güvenin de ifadesidir. Belirsizliklere karşı direnme gücünü gösterir. Rüyada sırtına birinin bindiğini görmek, yönlendirilmekten ve başkalarınca kullanılmaktan duyulan rahatsızlığı gösterir.

♦Yüz: Başka insanların sizi nasıl gördükleriyle ilgili kaygılarınızı, dış görünüşe verdiğiniz önemi ya da bazen, iç dünyanızı insanlardan gizleme isteğinizi simgeler.

Bir isim ’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Üye olmadan yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.