Rüyada “ Cehennem ” Görmek

Cehennem
Bir kimse rüyada kendisini cehennemde görürse, büyük günahlar işleyecek işler yapacak ve Allah katına günahkar kul olarak çıkacak demektir.

Bir kimse rüyada kendisini cehennemde görürse, büyük günahlar işleyecek işler yapacak ve Allah katına günahkar kul olarak çıkacak demektir. Cehennemden kötü ve ikrah edilen bir şeyin kendisine erişmeden çıktığını rüyada görmek, dünyanın üzüntülerine düşmek demektir. Cehennemin kendisine yaklaştığını gören kimse; hükümdar tarafından kurtuluşa çare bulamayacağı bir minnet ve meşakkat görür ve kendisine kan bedeli ve fazlaca ziyan erişir. Rüyada Cebrail (A.S.)’ı görmek; aslında, bulunduğu halden dönmesi, tövbe ve istiğfar etmesi için rüya sahibine tembihtir.

Rüyada; ateş üzerinde veya ateşe uğradığını ve oradan geçtiğini gören kimse; insanları ve halkı kahretmek ister.

Rüyasında; cehenneme girdiğini görmek; o kimsenin büyük günahları işlediğini Allah’ın gazabına müstahak olduğunu ve Allah’ım unuttuğunu ifade eder. Cehenneme kılıcını çekerek girdiğini gören kimse; fuhuş ve yaramaz işler yapar, kötü konuşur. Rüyasında; tebessüm ederek cehenneme girdiğini gören kimse; fasık, azgın ve Allah’a isyan edici ve dünya nimetleriyle ferahlama olur. Bir kimse cehenneme atıldığını görürse, bu onu cehenneme sokan kimsenin azdırma sına, adam öldürme ve zina gibi büyük günahları işlemeye teşvik etmesini ifade eder. Daimi olarak cehenneme hapsedildiğini ve ne zaman cehenneme girdiğini bilmediğini görmek; o kimsenin dünyada daima fakir, mahzun ve mahrum olması, namaz kılmaması ve oruç tutmaması, Allahü Teâlâ Hazretleri’ni zikredip hatırlamaz bir halde bulunması demektir.

Rüyada cehennemi görmek ve oraya girmek; dünyada rütbenin gitmesini ifade eder. Bazen de bu rüya; zenginlikten fakirliğe, dostluk ve arkadaşlıktan vahşet ve geçimsizliğe, daima hapiste kalmaya ve dünyada hor ve hakir olmaya sebep olur.

Cehennemde eşini görmesi, o kimsenin eşinin uğursuz ve hayırsız olması demektir.

Cehennemin zakkum ağacından yemek, ateş ehlinin yaralarından çıkıp akan irinli ve kanlı sulan içmek, cehennemdeki akrep ve yılanların kendisini sokup ısırdığını görmek, derisinden cehennem ehlinin derilerine döndüğünü görmek, yüzükoyun süründürülmek, yüksek bir yerden tepe üstüne düşmek, demir kamçılarla dövülmek, zebanilerin çekip sürüklemeleri ve bunlara benzeyen şeyler; dinde bid’ata zalimler ile ortaklığa, kafirlerin yolunda gitmeye, müşriklerin ve alay edenlerin ahlakları ile ahlaklanmaya, peygamberlere muhalefet etmede cimrilik ederek hakkı sahibine vermemeye, alemlerin Rabbına isyan edip, kudretini inkar etmeye ve Allahü Teâlâ ‘yı mahlukatına benzetmeyi ifade eder.

Cehenneme girip, sonra çıktığını gören kimsenin; Cennete gireceğine inanılır. Yahut bir günah işler de sonra bundan tövbekar olur. Rüyasında cehennemde azalarından birinin kendisiyle konuştuğunu görmek, yaptığı günah ve isyandan kendisini men etmeyi, ahiret için uyanık olmayı ifade eder.

Rüyada cehennem bekçisini gören kimse; polisin huzuruna çıkar. Cehennem bekçisinin kendisine tebessüm ettiğini gören kimse; hapisten kurtulur. Hasta bir kimse, cehennem bekçisini görürse, onun ölmesinden korkulur.

Cehennem bekçisinin kendisinden kaçtığını veya kendisine kızgın baktığını görmek, o kimsenin cehenneme girmeye sebep olan işler yapmasını ifade eder. Cehennemin bekçisinin kendisine güzel şeyler söylediğini ve tebessüm ederek güldüğünü gören kimse, kendisine işkence yapılmayı ifade eder.

Bir kimse, rüyasında cehennem bekçisine benzediğini yahut onun, kendisine bir şey yedirdiğini görürse Allah (C.C.)’a Resulüne ve bütün Müslümanlara sevgi göstermeyi, kudret ve saltanatı, nifaktan uzak durmayı, günah ve kötülükten arınmayı, sapıklıktan hidayete erişmeyi ve dine uymaya gayret göstermeyi ifade eder. Eğer bir kimse, cehennem bekçisinin kendisine teveccüh ederek geldiğini görürse; bu, o kimsenin selametini ve cehennem ateşinden emin olmasını ifade eder.

Bir isim ’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Üye olmadan yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.