Rüyada “ Dağ ” Görmek

Dağ
Bir gövdeden çıkan çok sayıda ağaç dalı ve sürgünler, genellik¬le bir sosyal topluluğu ve onun üyelerini simgeler. Bir başka yoruma göre de, gelişmekte olan yeni olanakları ve karar vermemiz gereken seçenekleri ifade eder.

Rüyada dağ görmek; şanı yüce, dehşetli ve şöh­retli, emrini yerine getiren iktidarlı ve sebatlı bir hükümdarı, siyaset sahibi bir kimseyi, bir çocuğu veya tüccarı ifade eder. Dağ yayılıp açıldığı zaman, çetin ve katı kalpli bir kadın, gam ve keder ya da insanın himmetinden son derecesi, yolculuğu veya yeminidir. Eğer dağ, hükümdar olarak tâbir ediliyorsa, dağdan da ayrı olarak durursa, o hükümdar şiddetli bir kimsedir. Dağda bitkiler bitiyor ve su da bulu­nuyorsa, o hükümdar dindar ve bir kimsedir.

Dağın etrafında bulunan büyük taşlarla ağaçlar, hü­kümdarın komutanı, yâveri ve danışmanlarıdır. Bir kimse rüyasında dağın etrafında taşlar görse, başkan olur. Dağdan düştüğünü görenin hata ve günahı meydana gelerek, kendi­sine zarar verir. Yahut mekiinden düşüp, durumu değişir. Dağdan düşerek ayağının kırıldığını gören kimse, devlet nazarında itibar kaybeder ve malına zarar verilir.

Dağ üzerinde Hamd Ettiğini Gören Kimse; adil bir idarece olur. Dağ üzerinde azgınlık ve isyan ettiğini gören zalim olur. Dağın üzerinde secde ettiğini veya ezan okuduğunu gören; bir vilayete vali olur ve düşmanlarına galip gelir. Dağdan indiğini gören kimsenin mülkü elinden gider; vali ise işinden alınır. Tüccarsa zarar eder.

Dağın Yandığını veya Düştüğünü Görmek; şanlı, yüksek ve makam sahibi birisinin vefatını veya hükümdarın o kimseye galip gelip, kahretmesini ifade eder. Rüyada; bir dağın sallandığını, fakat yine durduğunu görmek; o yerin hükümdarına bir kötülük ve şiddar geleceğine işarettir. Sonra hükümdar ve memleket halkının halleri düzelir. Dağa kah­redip galip geldiğini gören kimse kudretli ve makam sahibi birisine kahreder ve ona galip gelir.

Dağa Yaslandığını Gören Kimse; kuvvetli bir hükümdara yaslanacak demektir. Rüyasında dağın gölgesinde oturduğunu gören, bir hükümdarın himayesine sığınarak rahatça yaşar. Dağı yüklenip, ondan ağırlık ve güçlük hissettiğini gören kimse, büyük bir adamın veya tüccarın işlerini üzerine alır, fakat bundan zahmet çeker, dağ kendisine hafif gelirse, o işleri de güçlük çekmeden idare eder.

Rüyada görülen dağlar ve yüksek tepeler, şiddetli üzüntüyü, bağırıp feryat etmeyi ıstırap ve işsizliği ifade eder. Bu rüya, köle ve kötü iş yapanlarla, zenginlerle hakkında azap ve zararı ifade eder. Rüyada yüksekliği 5000 metreden fazla olan bir dağı yuttuğunu görenin, yakında idaresi altında kuvvet ve güçlü bir takım insanlar bulunur. Hüküm ve emirlerine itaat ederler.

Dağ Üzerinde Ağaç Gören Kimse, makama, yüksekliğe, halk arasında güzel isimle anılmaya ve şöhrete erişir. Bir kimse birtakım reislerin bir dağın kule veya tepesinde toplandıklarını görse; o şehir valisinin veya bir mahallenin muhtarının ölmesini ifade eder. Yahut Allah’tan istenmeyen bir şeyi talep ettiklerinden dolayı, bu reisler, gam ve kedere düşerler.

Rüyada dağ ve dağın yürümesi şiddet ve korkuyu yahut yolcu için denizde boğulmayı ifade eder. Rüyada; dağın yükselip gökte bir bulut gibi olduğunu görmek, azabı mucip olan bir şeyin meydana çıkmasını ifade eder. Bir dağa gelip orada tatlı su, meyve veya insanların yiyeceklerinden bir şeyler bulduğunu gören kimse; hayırlı bir eşe sığınır yahut kendisini cehaletten kurtaracak bir ilim öğrenir. Ya da geçimini temin edebileceği bir sanatı öğrenir, bir rütbe kazanır. Faydalı bir yolculuk yapar, devlet memuru olur veya neticesi hayır olan bir şeyle vaat olunur.

Dağın Yerle Bir Olduğunu Gören Kimse, ölür. Bazen de rüyayı gören ibadete nâil olur. Bir dağda kuyu kazdığını yahut taşları bir dağdan bir dağa naklettiğini gören kimse; katı kalpli biriyle tartışır ve bunda güçlük çeker.

Kendisini Dağdan Attığını Gören kimseye devlet ve saltanat gelir. Dağda olduğun veya elinde kılıç, üzerinde zırh olduğu halde dağa çıktığını veya orada bir elbise giyinmiş olduğunu ya da kendisiyle beraber hükümdarın arkadaşının olduğun gören; devlet ve nimete ya da hayır ve yüksekliğe nail olur. Dağa çıkmayı Murad ettiğini gören kimse; katı kalpli ve himmetsiz  birisine yaltaklık etmeyi arzu veya büyük bir işi Murad eder.

Bir gövdeden çıkan çok sayıda ağaç dalı ve sürgünler, genellikle bir sosyal topluluğu ve onun üyelerini simgeler. Bir başka yoruma göre de, gelişmekte olan yeni olanakları ve karar vermemiz gereken seçenekleri ifade eder.

Bir isim ’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Üye olmadan yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Yapılan yorumlar

 1. nurcan kumcu dedi ki:

  dagın üstünde oturyordum günü dogarken izledim çok güzeldi gökyüzü rengarekti ama aynı şey arkamdada oldu arkama dödüm arkam kapkara oldu ve gene önüme döndüm sonra dişçide gördüm kendimi

  1. Yorumcu dedi ki:

   Merhaba Nurcan Hanım Rüyanızın Yorumu
   Rüyada dağ ve gün doğumu görmek, hayra, berekete, güç ve kudrete nail olmaya işaret eder. Bu rüyayı görenlerin iş ve özel yaşamında bolluk içesinde olmasına delalet eder. Rüyada dişçi görmek işlerin bir anda bozulup maddi olarak sıkıtılar yaşanacağına tabir edilmiştir.
   Nurcan hanım görmüş olduğunuz rüyanın yorumu ise, sizin için dikkate almanız gereken uyarıcı niteliğinde bir rüyadır. İş ve özel yaşamınızın uzun bir müddet yolunda gideceğine bolluk içersinde olacağınıza fakat ilerde maddi sorunlar yaşayacağınıza yorulur. Yapmanız gereken her şey yolunda iken geleceğinizi ilgilendiren akıllıca yatırımlar içersinde olmanıza ve sıkıntı yaşamamanız olarak yorumlanır.
   Allah Yar Ve Yardımcınız Olsun…