Rüya Tabirleri Blog

Rüya Tabirleri 

Rüya tabirleri, İnsan bedeni ile beyin kabuğunda biriken karbondioksit gibi yorgunluk maddelerinin, beyin kabuğu hücrelerinden su çekerek, bunların kasılma ile birbirlerinden ayrılmaları, uykuyu meydana getirir.
Kan dolaşımı, bu maddeleri tamamen atıncaya kadar, sinir sisteminin faaliyette bulunmadığı görülür.
Bu sırada, bu sinirlerden bazıları tekrar temasa gelerek, şuur altında birikmiş izleri, hayali bir biçimde işleyince bundan rüyalarımız meydana gelir.
İnsan hayatının üçte biri demek olan uykuda, insan şuursuzdur. Beden, yorgun olduğu zamanlarda, deliksiz bir uyku çekilir ve rüya görülmez. Bir başka deyişle, yorgun insanlar rüya görmezler.
Bedeni, ruhtan ayrı kabul eden düşünceye göre; ölüm veya uyku sırasında; ruh bedeni terk eder. Böylece ruh, uzaklara gider, geziler yapar; ruhlar; peri, cinler ve şeytanla temas edebilirler.

İslami Rüya Tabirleri ve Yorumcuları

İslami Rüya tabirleri yorumlayan rüya yorumcuları, fal hocasında!

Bu sebeple; İslam Rüya Alimleri,
1. İlahi telkinle meydana gelen,
2. Nefsin telkinleri ile meydana gelen,
3. Şeytanın telkini ile meydana gelen rüyalar olarak üçe ayırmışlardır.
Güven duyulan İslam Alimlerine göre;
Bunlardan birincisi Allah (C.C.) tarafından, melek vasıtası ile veya doğrudan doğruya vaki olan bir İlahi telkin ve Rahmani bir müjdedir.
İkincisi, insanın kendi nefsinin yine kendisine olan tel¬kini ile meydana gelmektedir ki, bu rüyalar gerçek ile ilgili olmayıp hatıraların tahayyülünden kaynaklanmaktadırlar.
Üçüncü olarak rüyalar; şeytanın gizli birer telkindir. Bir başka deyişle de bu son iki gruptaki rüyalar, eski yeni bir takım rüya ve hayallerin, gerçekle ilgisi olmayan karışımları dırlar.

Dini Rüya Tabirleri ve Yorumları

Dini rüya tabirleri; Buna göre, rüyalar arasında boş hayaller olduğu gibi, içerisinde gizli bir mana bulunanlar da vardır. Dini terimlere göre; rüya “düş” kelimesinin karşılığı olurken yalan olan veya hiçbir manası bulunmayan düşlere de “ahlam” denilmiş ve “adgâs-ü ahlâm/karışık rüyalar” düşten ayrı tutulmuşlardır.
Rüyaların insanın ruh sağlığıyla çok yakın ilgisi olduğunu belirten ilim adamları, yeni görüşler ortaya koyuyorlar. Araştırmacılara göre, görülen rüyalardan kişilik yapışım ve o anki ruh sağlığını öğrenmek mümkün.
İnsan, gecede ortalama dört veya beş, yılda ise yaklaşık bin beş yüz rüya görüyor ancak gördüğü rüyaların çok azını hatırlayabiliyor. Rüya görmek bir sağlık işareti olarak kabul ediliyor ama bu görünen rüyanın niteliğine göre de değişiyor.

Rüyaların Pisikolojik Açıklamaları

Rüya yorumları; Rüyalarda iki önemli özellik üzerinde duran Amerikalı araştırmacı Dr. Ann Faraday, 1. sürekli tekrarlanan, 2. yoğunluk kazanan rüyaların, insanın günlük hayattan çok etkilendiğini gösterdiğini savunuyor. Dr. Faraday, rüyaların açıklanmasında sembollerin önem taşıdığını belirtiyor.
“Kadın-Erkek Rüyaları ve Anlamları” adlı bir kitabı kaleme alan “bestseller” yazarı Gerte Senger ise, “İnsanın yattığı yatak bir film stüdyosudur” diyor. Uzun yıllar Viyana Üniversitesi’nde Dr. Gisela Gerber ile psikoterapi çalışmalarına katılan ve rüyalar üzerine araştırmalar yapan Senger, “Rüyalar bir film gibidir. Genellikle başrol oyuncusu ve yönetmen kendimiz oluruz” şeklinde konuşuyor.
Getre Senger de Dr. Ann Faraday gibi rüyalarda sembollerin büyük önem taşıdığını ileri sürüyor. Senger’e göre, rüyada beyaz at görmek, bilinçaltındaki erotik hayata eğilim anlamına geliyor.
Rüyada ev ziyaret etmek ve kimseyi bulamamak da güven arayışının işareti olarak değerlendiriliyor. Rüyada köprü inşa etmek ise, rüyayı gören kişinin hayatında büyük korkular olduğunu gösteriyor.
Hatıralar, gelecek hayalleri, aşk, kıskançlık gibi hisler, insanların değişik ve “Hiç düşünmemiştim” diyebileceği rüyalar görmesine sebep olabiliyor.
Uzmanlar, rüyaları tahlil ederek bazı ruhi sıkıntıların açığa çıkarılabileceğini, ancak rüyaların etkisinde fazlaca kalanların gerçeklerden uzaklaşmak gibi bir tehlikeyle karşı karşıya olduklarını belirtiyorlar.

Türkiye’nin en iyi rüya yorumlayan Ruyatabirleri.blog sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 7 Gün 24 Saat rüya yorumu yaptırın, Rüya tabirleri Uzmanları kişiye özel rüya tabirleri yorumu yapıyor. Rüyanı anlat bölümünden rüyanızı yazın ve hemen Uzman yorumcular rüyalarınızı size özel yorumlasın.

Üye olmadan yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Yapılan yorumlar

 1. Nisa dedi ki:

  Teşekkür eder iz

 2. arda saycan dedi ki:

  İlginiz için teşekkür ederiz

 3. Hamza dedi ki:

  Merhaba
  Rüyamda eşim kardeşim ve rahmetli amcamla bir komşumuza misafir gidiyoruz evin önünde iki tane uzunca bir zincirle bağlı Köpekler var ve bir kişi zincirlerini Çekerek kısaltmaya Çalışıyor bize yetişemesınler diye Köpekler havlarken biz biraz korkarak eve giriyoruz ben eşimi takip ediyorumki onu ısırmasınlar diye
  Derken köpeklerde eve giriyor fakat bize saldırmıyorlar
  Evde birkaç kadın ve üç tane kız çoçuğu var Saçları farklı renkli eşim çocukları çok seviyor bende
  Akşam oluyor bize yataklar hazırlıyorlar tam uyuyacağımız zaman Köpekler geliyor ve ben Ayaklarımla tekme sallayarak eşimi korumaya çalışıyorum fakat köpeklerde bize Saldırma hissi olmuyor ve coçuklar da geliyor odaya kapının arkasına birşeyler koyup açılmasın diye uyuyoruz
  Çok teşekkürederim

  1. admin dedi ki:

   Rüyanız hayır olsun Hamza bey rüyanız birden fazla yorumu içermektedir. Rüyada ölü görmek muhabbet duyduğu ve özlemi içinde olduğuna diğer bir tabir de ise vefat etmiş kişinin rüyada göründüğü kişiden dua beklediğine ve ruhunun huzura girmesi için dua ya ihtiyacı olduğuna yorumlanır. Rüyada köpek görmek gözü dönmüş bir düşmanınızın size zarar vermek istediği yada bilgisiz bir erkek ile tanışıp evleneceğinize yorumlanır.

 4. yeşim bulut dedi ki:

  cok acil bi yoruma ihtiyacım var.rüyamda arkadasımın gözlerini sapsarı gördüm kendimi çöp karıstırırken bir yaslı kadın geldi beni bir yatagın oldugu yere götürdü altından ölmüş bir kadının ceyizleri cıktı bir cok eşya vardı coğu bembeyaz ve yeniydi aralrında bir iki tane açık mor renkte esyalar vardı alabilirsin dedi yaslı kadın orda uyandım cvp verirseniz cok sevinirim cok zor durumdayım

  1. admin dedi ki:

   Rüyanız hayır olsun Yeşim hanım rüyada ölüden bir şey almak; güzel ve iyidir. hayatınızın olumlu yönde ilerleyeceğine, işlerinizin açılacağına, hayatına bolluğun ve bereketin geleceğine işaret eder. Mutluluk verici olayların meydana geleceği anlamına gelir.

 5. ayla dedi ki:

  ruyada cok guzel yesıl bı tesbıh cekmek nedemek

  1. admin dedi ki:

   Rüyanız hayır olsun Ayla hanım rüyada yeşil tesbih çekmek dindar kadına, helal kazanca, tesbih çekmek faydalı asker ve yardımcılara, Farz namazdan sonra tesbih çektiğini görmek borçtan ve üzüntüden kurtulmaya işarettir.

 6. selvi dedi ki:

  evliyim iki çocuğum var rüyamda başka biriyle evleniyordum kocam ve çocuklarım da yanımdaydı oglum elbise giymişti eşim kıyafetleri kirlendi bunu giydirdik diyordu bende ya saçmalayın ev şurası değiştirseydiniz ya diyorum işin ilginci evlendiğim kişi müsterimizin oğlu bekar bir çocuk önce şık bir salonda hazırlandım saçım makyajım sonra ordan çıkınca baska bir salona gidiyoruz saçım falan yapılmamış ailem orda ya saçmalamayın diyorum nasıl evlenicem ben

  1. admin dedi ki:

   Rüyanız hayır olsun Selvi hanım rüyada evli bir kimsenin tekrar evlendiğini görmesi, rüyayı gören kişinin hayatında büyük değişiklikler ve yenilikler olacağına aynı zamanda kısmetlerinin açılacağına tabir edilir.

 7. Emire dedi ki:

  Rüyamda dayımlar daydım annemle birlikte oturuyorduk girişte camakenli yerde biraz kalabalıktı birtanede Bebek vardı şimşek çakmaya başladı göhğürülü yordu hava ışıklanıyodu ve şiddetlen meye başladı camlar kırıldı ben korkup anneme sarıldım elektrik kesilmişti ve benim kollarıma annemin sırtına şimşek çaktı yaralandık ve ben annemi kucaklamışım eve götürüyodum babama çarıp hastaneye götürmek için annem arabada Bn ölcem felan diyordu hiç kan görmedim bunun anlamını açıklar mısınız lütfen

  1. admin dedi ki:

   Rüyanız hayır olsun rüyada şimşek çaktığını görmek, gizli olan şeyin açığa çıkmasına, hidayete ermeye, kayıp kimsenin gelmesine, sıkıntıda olanın kurtulmasına işarettir. Rüyada görmüş olduğunuz bebek, hayırlı sevindirici haberler alacağınıza yorumlanır.Rüyada bebek gören kişi bekar ise ailesinden birinin hamile olduğu, eğer rüya sahibi evli ise eşinin hamile olduğuna delalet eder. Rüyada kırılan cam görmek ise hayırlı olmayan rüya tabiri olup rüya sahibinin hanesinde yakın zaman da cenaze çıkacağına kişinin çok sevdiği yakın gördüğü bir dostunu seveninin kaybetmeye yorumlanır.

 8. Gülistann dedi ki:

  Merhaba Hocam. Ben bir rüya gördüm. Annemlerin evinin bahçesinde ablamlar falan varız. Dam gibi bir yer var. orda eski ocaklardan var. Ateş yanıyo üzerinde tencere. altı yanıyor.. odun ateşinde pişiyo yani. sonra ben damın kapısından bakıyorum bu defa farklı bir yerde yanıyor tencere. yeri değişmiş yani. Allah Allah diyorum. ablama diyorum böyle böyle oldu. o da sessizce cinlerdir diyo. en son da tencerenin altı sönüyor hiç yanmamış gibi olmuş. Şimdiden teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Rüyanız hayırlı olsun gülistan hanım gördüğünüz bu rüyada yemek yani aşk görmeniz hanenizde bereket ve hayırlı misafire işarettir ama ocağın yer değiştirmesi size gelecek olan bir misafirin başka bir haneye geçeceğine ve bu kişinin size bereketi ile geleceğine işaretti ama ocağın yer değiştirmesi başkası bu nimetten faydalanacağına delalet eder.

 9. Eyüp YAMAN dedi ki:

  Selamlar. Rüyamda eşim ve kızımda balık tutmaya gidiyoruz. Ağaçlı bi nehir kenarına. Suda timsahda var ilk başlarda kendi halinde sonra kenara yaklaşıp yakaladığım balığı alıp yiyor. Yine balık tutmaya devam ediyorum. Suyun içinde üzerime doğru geldiğini görüyorum ve kaçıyorum. Karaya çıkıyor ve köye doğru gidiyor. Peşinden gidiyorum ama kaybediyorum. Sonra evde oturururken köyden sesler geliyor. Koşup gidiyorum timsah evin içinde birine saldırmış 7-8 kişide ona saldırıp ortadan ikiye bölüyorlar öldü diye bırakıyorlar. Ben gidip kızımı getirip göstermek istiyorum. Geri geldiğimizde timsahın arka kısmı yok ön bacakları ve kafası duruyor insanlarda odayı temizliyor. Kızıma timsahı gösteriyorum. Kızımı tutmaya çalışıyor. Söylüyorum bu ölmemiş yaşıyor diye kimsenin umrunda değil. Bide timsah pis pis gülüyor. İkincide kızımı tutuyor. Ayaklarımla bastırıp çekip alıyorum ve ordan uzaklaşıp eve gidiyoruz. Baya uzun son kısmıda çok can sıkıcı. Yorumlarsanız srvinirim.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Eyüp bey rüyada balık görmek, bir çok şekilde yorumlanır ve genel manası ise hayırlı bir kısmet, hayırlı bir haber ve hayırlı bir işe tabir edilir.Bekar bir kimsenin rüyasında balık görmesi hayırlı bir kısmet ile tez bir vakit içerinde evleneceğine yorumlanır. Balık tutmak, rüya sahibinin azminden ve çabasından çalıştığı iş yerinde istediği makama geleceğine yorumlanır. Rüyada balık tutmak hayırlı rızkı ile yorumlanır ve maddi ve manevi rızkınızı artacağı işlerinizde başarılı olacağınıza ve hayırlı bir kısmet ile evleneceğinize delalet eder.Rüyada gördüğünüz timsah zalim ve hain tüccara işarettir. Rüyasında timsah gören kimse iş hayatında kötülük yapmak isteyen girdiği her işe taş koyarak onun ilerlemesine engel olan kazancının büyük bölümünü haksız yollarla elde etmiş haram yemekten çekinmeyen kötü niyetli insanların varlığına yorumlanır. Rüyada ölmüş timsah görmek ise, rüya sahibinin çevresindeki düşmanlarından bir bir kurtularak refaha ereceğine, iş hayatında bir çok başarılı işlere imza atacağına, ailesine ve çevresine karşı her zaman saygınlığını koruyarak ona karşı sevgi besleyen insanların kalplerini kırmaktan çekineceğine yorumlanır.