Hz Peygamberi Rüyada

Ey Dost! Hz. Peygamber Efendimizi rüyasında gören bir müslüman, gerçekten o yüce efendimizi görmüştür. Yani, bu görülen rüyâ rahmâni rüyâdır. Allah’ın rahmetinden kovulmuş olan o lanetlik şeytan, O yüce Peygamberin şekline, simâsma asla ve kat’â giremez. Bu konuda Yüce Peygamberimizin pek çok Hadis-i Şerifi vardır. Efendimiz (S.A.V.) buyurmuşlardır ki:”Her kim rüyasında beni görürse, o kimse, gerçekten beni gör­müştür. Çünkü şeytan, asla bana benzer bir şekle giremez”Sevgili Peygamberimizi rüyâda görmek, bir müslüman için mutlulukların en güzeli olduğunu unutmamak gerekir. O Yüce Efendimizi görmek, Cennetlik olmamıza bir İlâhi işâret olabilir. Ne mutlu böyle bir nîmet’e erenlere. Evet Ey Dost! O yüce Efendimizi rüyâsmda görme mutlulu­ğuna eren kimseye gerekir ki, Efendimizin mübarek şeklini, şemâilini bilsin. Çünkü rüyâsında O’nu görme mutluluğuna erer­se, O’nu (A.S.) tanısın.

EZÂN-I MUHAMMEDİ VE RÛYÂ

Ey Dost! Bugün minârelerimizde beş vakit okunan Ezân-ı Muhammedi’nin doğru rüyâ ile bağlantısı vardır.

Hz. Peygamber Aleyhisselâm, Medine’de müslümanları beş vakit namaza dâvet etmek ve namaz vakitlerinin girdiğini du­yurmak için ashabıyla iştişâre buyurmuştu.

Ashâb-ı Kiramdan bazıları, hıristiyanlar gibi çan çalınması­nı, kimi de yahûdiler gibi boru çalınmasını söylediler. Hz. Pey­gamber, bu görüşlerin hiç birinden hoşlanmadı.

Daha sonraları Abdullah bir Zeyd (R.A) bir rüyâ gördü. Rüyâsmda Ezân-ı Muhammedi’nin sözlerini okuyan bir kişinin gökten indiğini görmüştü ve Ezânın kelimelerini ezberlemişti. Durumu Hz. Peygambere haber verdi. Aynı gece Hz Ömer (R.A) aynı şekilde rüya gördü.Oda ezan kelimelerini ezberlemişti. Hz Ömer (R.A) efendimizde rüyalarını anlattılar. Hz peygamber efendimiz o gördüğünüz ezan okuyan kardeşim Cebrail di diye buyurdu. Böylece Ezan-ı Muhammedi meşru kılınmıştı. Bu da doğru ve salih rüyanın bir nimet olduğunu gösterir.

 

Üye olmadan yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.